Historie klubu

SK SLAVIA PRAHA LUKOSTŘELBA, pod tímto názvem jsme zaregistrováni od února 1994, kdy se jednotlivé oddíly SK Slavia Praha osamostatnily a v SK se pouze sdružily. Slávistická lukostřelba odvozuje svůj vznik od LO Dynamo Praha.

Po zániku lukostřelnice na Maninách hledal klub nové útočiště a vznikl ve Slavii nový oddíl, v jehož řadách najdeme taková jména jako prof. Jiří Baštář (čestný člen mezinárodní organizace FITA a autor její znělky), Oldřich Biskup, Miloš Adámek, Růžena a František Frühaufovi, Jiřina a Václav Karolovi, Miloš Geisler. Historie klubu je střelecky velmi bohatá, proto nelze vyjmenovat jednotlivé úspěchy. Jako příklad můžeme uvést, že všichni výše jmenovaní byli českými reprezentanty a mistry republiky.

V roce 1968 vybojovalo naše družstvo 1. místo v 1. celostátní lize a stalo se tak mistrem ligy. Je nutno si také vzpomenout na Miroslava Borského, který byl sparing partnerem čs. reprezentanta Mariána Schusse pro OH 1972. V 70. letech byl výraznou postavou Miloslav "Miky" Bártl - trenér klubu, střediska vrcholového sportu a přípravy na OH 1980.

70. a 80. léta byla spojena se jmény Václav Karola, Tomáš Tóth, Zdeňka Rousková. Nejvýraznějším úspěchem slávistických barev je zisk titulu Mistra Evropy Tomáše Tótha na vzdálenost 30 m v roce 1982. Za těmito zkušenými dospělými reprezentanty nastupoval nadějný dorost ve složení Jaroslava Assmanová, Tomáš Andrle, Tomáš Jusko, Michal Šorm.

František Frühauf - jeden z nejstarších lukostřelců SK Slavia (zdroj: idnes.cz)

Konec 90. let je ve znamení další nastupující generace - reprezentantky Aleny Krákorové, která se zapsala do tabulky českých rekordů několika skvělými výkony. Pro rok 1999 se nominovala do české ženské reprezentace. Dalším je Jan Preclík, který si zapsal svůj první rekord již v žákovské kategorii.

60.let od konání MS v lukostřelbě na stadionu SK Slavia

V roce 2017 uplynulo 60. let od konání MS v lukostřelbě na stadionu SK Slavia. K tomuto jubileu je vytvořen krátký článek 60.let od konání XVIII. Mistrovství světa v lukostřelbě.

Významní členové klubu

• prof. Baštář Jiří L.